Zasady pielęgnacji roślin jednorocznych w ogrodzie

  • Autor: Maja
  • 20 grudnia, 2015
  • Możliwość komentowania Zasady pielęgnacji roślin jednorocznych w ogrodzie została wyłączona

Kwitnące i bujne rośliny dodają elegancji i uroku w każdym ogrodzie. Aby zachwycały swoim urokiem należy zadbać o ich prawidłową pielęgnację. Rośliny jednoroczne w naszym klimacie w ciągu jednego roku zarówno kiełkują, rosną, kwitną, a także zawiązują nasiona i obumierają. Zobacz, jak dbać o rośliny jednoroczne.

Flickr.com CC

Flickr.com CC

Niektóre gatunki  roślin pochodzą z krajów cieplejszych i tam są roślinami wieloletnimi. W naszej strefie klimatycznej nie przetrzymałyby mroźnej zimy i zamierają. Każdej wiosny należy je wysiewać od nowa, ale nie jest to problematyczne, ponieważ ich uprawa nie należy do skomplikowanej. Odpowiednie dożywianie, nawożenie i kompostowanie sprawi, że rośliny będą przepiękną ozdobą Twojego ogrodu.

Przygotowanie gleby

Jedną z najważniejszych kwestii przed posadzeniem roślin jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Warto pracę rozpocząć, już jesienią poprzedniego roku. Rabatę warto oczyścić z wszelkich chwastów, a potem położyć kompost. Jeśli zauważysz gleba jest mało żyzna warto położyć podwójną warstwę, i dodać torfu. Na wiosnę należy ponownie usunąć chwasty i spulchnić glebę – zagrabić ją i rozdrobnić wszelkie grudki za pomocą odpowiednich narzędzi ogrodowych.

Odżywianie gleby i regularne podlewanie

Aby rośliny rosły zdrowe i bujne warto nawozić glebę składnikami mineralnymi. Nawozy mineralne wieloskładnikowe do roślin jednorocznych znajdziesz w sklepach ogrodniczych.  Po posadzeniu nasion, ziemię warto regularnie podlewać. Powierzchniowe nawadnianie może okazać się nie wystarczające, dlatego warto zadbać o to, aby wilgoć była na głębokości kilkunastu cm.

Pielęgnacja kwiatów

Jeśli widzisz, że niektóre kwiaty więdną, warto je usuwać. Dzięki temu pobudzisz roślinę do dalszego wzrostu i pojawiania się nowych pąków. Roślina będzie dłużej kwitła. Do ścinania zwiędłych kwiatostanów możesz wykorzystać nożyce ogrodnicze. Sprawdzaj regularnie czy roślina jest zdrowa i czy na pędach czy kwiatach nie pojawiły się mszyce, ślimaki czy gąsienice. Niepokojące są także wszelkie plamy i przebarwienia na kwiatach i liściach. W sklepach ogrodniczych znajduje się wiele preparatów przeciwko szkodnikom. Pozostające w doniczce czy osłonce obumarłe kwiaty, szpecą pozostałe rośliny.

Komentarze są wyłączone.