Piwo, piwko, piweczko


Piwo jest chyba najbardziej znanym trunkiem w społeczeństwach Europejskich. Z jego dostępnością nie ma żadnego problemu, mało kto również piwa nie lubi. Inaczej sprawa wygląda jeśli natomiast przychodzi nam na myśl jego produkcja. W jaki sposób piwo powstaje? I czy do jego produkcji potrzeba magicznych rąk?

Produkcja piwo ogólnie dzieli się na kilka etapów. Pierwszy z nich to zmieszanie wszystkich składników.
Podstawowe elementy składające się na piwo to woda, chmiel, słód.

Ich ilość, a także różne inne dodatki zależą od tego, ile na daną produkcję jest przeznaczonych pieniędzy oraz jaki końcowy produkt chcemy uzyskać.

Wiele browarów, które posiadają jednocześnie słodownie, same otrzymują słód. Zazwyczaj używają do tego jęczmienia. Rodzajów słodów jest jednak wiele, to one są bowiem chyba najważniejszym elementem tego złotego trunku.
W procesie produkcyjnym niezastąpionym składnikiem jest także kwas mlekowy, polepszający stopień pH.

Dlaczego tak często mówi się o chmielu mając na myśli piwo? To on nadaje właśnie ten charakterystyczny złoty wygląd każdemu piwu, którym zachwycamy się podczas jego kosztowania.

Drugi bardzo ważny etap produkcyjny piwa to warzenie. Polega on na uzyskaniu brzeczki słodowej, czyli roztworu białka, dekstryny, aminokwasów, składników goryczkowych, soli mineralnych, cukrów. Po uzyskaniu zacieru brzeczka jest gotowana z chmielem. Końcowym etapem warzenia jest odsączanie, czyli wytrącanie białek.

piwo

Dalej piwo fermentuje w obecności drożdży. Proces trwa około tygodnia w zależności od tego z jakich składników piwo powstaje. Teraz pozostaje już tylko leżakowanie w specjalnych pojemnikach.
Gdy minie odpowiedni okres czasu rozpoczyna się proces filtrowania, czyli usuwania wszystkich niepotrzebnych składników.

Wreszcie po wszystkich skomplikowanych etapach piwo trafia do butelek, a dalej do sklepów. Teraz pozostaje już tylko degustacja i kosztowanie rozmaitych smaków przez konsumentów.
Na szczęście dzisiaj możemy liczyć na duży wybór tego trunku. Dla każdego znajdzie się coś co na pewno trafi prosto w gusta. Dla kobiet serwowane są piwa smakowe o mniejszym stężeniu alkoholu, dla mężczyzn piwa ciemne o charakterystycznym smaku goryczy.

Ważne, aby piwo podane było zawsze w odpowiedniej temperaturze, nieco schłodzone i delektowane w doborowym towarzystwie.
Wiele osób zastanawia skąd taka popularność właśnie piwa. No cóż piwo zniesie każdą kieszeń. Od studenta do biznesmena.

Dodaj komentarz