Nowy sposób na destylacje?

Praktyki wytwarzania alkoholu są znane nie od dziś. Mimo olbrzymiego postępu technologicznego, wszystkie procesy, choć unowocześnione, bazują na tych samych zasadach co przed laty.

Całkiem przypadkowo okazało się jednak, że nawet tradycyjne i sprawdzone praktyki, mogą ulec zmianie. Wynaleziono bowiem alternatywę.

Mowa tu o zastosowaniu grafenu. Pierwiastka, który składa się z warstwy atomów węgla, które ze sobą połączone są pierścieniami sześcioczłonowymi. Odkrycie to zostało uhonorowane Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.

Ale co ten pierwiastek ma wspólnego z destylacją alkoholu?

Z tlenku grafenu stworzyć można membranę o niezwykłych właściwościach. Jej główną cechą jest bowiem fakt, że przepuszcza ona wodę, ale zatrzymuje bardzo wiele rodzajów innych cieczy, a także gazów. Sprawdzono to wielokrotnie poprzez przeprowadzenie licznych badań. Przy membranie zainstalowane najlepsze czujniki i detektory, które nie zanotowały absolutnie żadnego wycieku gazu. Tlenek grafenu poradził sobie nawet z helem, który to potrafi ulatniać się przez milimetrową warstwę szkła.

Jednak gdy do tego samego pojemnika wlano wodę, po kilku dniach całkowicie wyparowała, dokładnie tak samo, jak stałoby się w przypadku, gdy zbiornik byłby całkowicie otwarty.

Tu właśnie pojawił się pomysł, aby spróbować za pomocą membrany z tlenku grafenu, zamknąć w pojemniku wódkę. Okazało się, że woda zaczęła powoli odparowywać z cieczy, przez co stężenie alkoholu było coraz większe.

Ciekawe czy nowinka ta zostanie wykorzystana przez producentów alkoholi.

Dodaj komentarz