Jak robi się rum?
- Autor: Maja
- 5 kwietnia, 2012
- Brak komentarzy
Zazwyczaj gdy pojawia się temat mocnego alkoholu wszystkim do głowy przychodzi wódka. Jest ona po prostu alkoholem dla wszystkich oczywistym. Jednakże, nie samą wódkę człowiek pije, szczególnie w drinkach. Najchętniej pite w Polsce drinki zazwyczaj zawierają rum.
Rum to wysokoprocentowy (37,5-81%) alkohol produkowany w procesie fermentacji soku z trzciny cukrowej, koncentratu tego soku lub melasy. Najbardziej znane drinki z rumem to Mojito, Cuba Libre, i Daiquiri.
Rum nie ma określonej metody produkcji i jest ona zależna od miejsca jego wytwarzania. Style produkcji rumu można pogrupować ze względu na język, który obowiązuje w miejscu ich produkcji. Kraje i wyspy anglojęzyczne znane są z produkcji rumów ciemniejszych i o pełnym smaku. Natomiast kraje i wyspy hiszpańskojęzyczne znane są z rumu typu „Ligot”, którego smak jest pełny i lekki.
W procesie fermentacji zazwyczaj używa się z konkretnych szczepów drożdży, jednak niektórzy producenci stosują drożdże rosnące dziko. To właśnie one mają wpływ na późniejszy smak i aromat rumu. Drożdże, które fermentują szybciej, używane są do produkcji rumów typu określanego jako Light. Do produkcji rumów o bardziej wyrazistym smaku wykorzystywane są drożdże, które fermentują wolniej. Naturalnym źródłem drożdży jest piana, która pozostała po poprzedniej fermentacji i to właśnie ona wykorzystywana jest w procesie wprowadzania drożdży.
Metody destylacji wykorzystywane w procesie produkcji rumów są bardzo zróżnicowane regionalnie, najczęściej jednak wykorzystywana jest destylacja kolumnowa.
W większości krajów produkcji rum musi być leżakowany minimum rok w dębowej beczce. Czasami dopuszczane jest by rum sezonował w beczkach z innego drewna, bądź wykonanych ze stali. Ostatnim etapem produkcji jest kupażowanie, czyli mieszanie różnych gatunków lub roczników.
Po całym tym procesie alkohol trafia do butelek, a następnie do miejsc gdzie jest sprzedawany. Później pozostaje już tylko go zakupić i cieszyć się wszystkim co jest on w stanie nam zaoferować.
Dodaj komentarz