Jak robi się rum?

rumZazwyczaj gdy pojawia się temat mocnego alkoholu wszystkim do głowy przychodzi wódka. Jest ona po prostu alkoholem dla wszystkich oczywistym. Jednakże, nie samą wódkę człowiek pije, szczególnie w drinkach. Najchętniej pite w Polsce drinki zazwyczaj zawierają rum.

Rum to wysokoprocentowy (37,5-81%) alkohol produkowany w procesie fermentacji soku z trzciny cukrowej, koncentratu tego soku lub melasy. Najbardziej znane drinki z rumem to Mojito, Cuba Libre, i Daiquiri.

Rum nie ma określonej metody produkcji i jest ona zależna od miejsca jego wytwarzania. Style produkcji rumu można pogrupować ze względu na język, który obowiązuje w miejscu ich produkcji. Kraje i wyspy anglojęzyczne znane są z produkcji rumów ciemniejszych i o pełnym smaku. Natomiast kraje i wyspy hiszpańskojęzyczne znane są z rumu typu „Ligot”, którego smak jest pełny i lekki.

W procesie fermentacji zazwyczaj używa się z konkretnych szczepów drożdży, jednak niektórzy producenci stosują drożdże rosnące dziko. To właśnie one mają wpływ na późniejszy smak i aromat rumu. Drożdże, które fermentują szybciej, używane są do produkcji rumów typu określanego jako Light. Do produkcji rumów o bardziej wyrazistym smaku wykorzystywane są drożdże, które fermentują wolniej. Naturalnym źródłem drożdży jest piana, która pozostała po poprzedniej fermentacji i to właśnie ona wykorzystywana jest w procesie wprowadzania drożdży.

Metody destylacji wykorzystywane w procesie produkcji rumów są bardzo zróżnicowane regionalnie, najczęściej jednak wykorzystywana jest destylacja kolumnowa.

W większości krajów produkcji rum musi być leżakowany minimum rok w dębowej beczce. Czasami dopuszczane jest by rum sezonował w beczkach z innego drewna, bądź wykonanych ze stali. Ostatnim etapem produkcji jest kupażowanie, czyli mieszanie różnych gatunków lub roczników.

Po całym tym procesie alkohol trafia do butelek, a następnie do miejsc gdzie jest sprzedawany. Później pozostaje już tylko go zakupić i cieszyć się wszystkim co jest on w stanie nam zaoferować.

Dodaj komentarz