Jak dbać o rośliny w ogrodzie?

Dbanie o rośliny w ogrodzie to przede wszystkim dbanie o rośliny jednoroczne. To właśnie z nich w głównej mierze składają się polskie ogrody. W ciągu tego okresu nasze rośliny kiełkują, rosną, kwitną – następnie zawiązują nasiona i zamierają do następnego sezonu.

Bardzo duża część uprawianych w naszych ogrodach roślin pochodzi z regonów dużo cieplejszych, w których rosną one kilka lat bez okresu wegetacji. Dlatego właśnie trzeba dbać o rośliny jakie występują w naszym ogródku. Bez naszej uprawy roślin uschną i nie pojawią się w następnym roku.
Głównym elementem na jaki trzeba zwrócić uwagę jest ziemia. Zanim zasiejemy kwiaty czy też zasadzimy kwiaty jednosezonowe musimy się upewnić, że jest ona dokładnie przygotowana. Miejsce przygotowane na nasz ogródek trzeba dokładnie wypielęgnować i usunąć z niej chwasty.

Następnym krokiem jest podsypanie ziemi kompostem – jeżeli mamy do czynienia z bardzo żyzną i dobrą jakościowo glebą należy zastosować nawóz w proporcji 5 kilogramów na jeden metr kwadratowy – można jednak użyć go więcej. Jeżeli ziemia jest złej jakości – jest blada, nie klei się w ręce – należy zastosować w naszej rabacie obornika lub też zastosować podwójną warstwę kompostu. Należy także pamiętać, aby na wiosnę stosować ponowne zabiegi – spulchnianie ziemi oraz usuwanie z niej chwastów.

Jeżeli sadzimy rośliny bujne oraz intensywnie kwitnące należy pamiętać, że wyczerpują one zawarte w glebie składniki odżywcze. Wówczas należy stosować dodatkowe nawożenie obornikiem lub też zastosować specjalne nawozy.

Należy także pamiętać, że rośliny jednoroczne, które najczęściej występują w naszym ogródku potrzebują dużo wody. Rośliny bowiem bardzo szybko wyczerpują zapasy wody w glebie. Regularne podlewanie to skuteczna metoda na potrzymanie wilgotności w glebie i pozwolenie roślinom na kwitnięcie.

Tags: ,

Dodaj komentarz