Historia wódki

Czas na pierwszy wpis. Dziś chciałabym opisać historię jednego z najpopularniejszych alkoholi na świecie, a już na pewno najpopularniejszego w Polsce. Nie oszukujmy się, wódka jest w naszym kraju pita litrami. Swoją drogą, to właśnie Polacy uważają, że są jej wynalazcami, lecz niestety spierają się o ten fakt ze Skandynawami i Rosjanami. Nie da się tego obecnie udowodnić. Możemy jednak być pewni, że wódka z każdego z tych krajów dawała energię i była niezwykle popularna.

Zanim jednak powstała wódka, zaczęto po prostu destylować alkohol. Tutaj nie ma wątpliwości. Jako pierwsi zrobili to arabscy uczeni z Andaluzji. Otóż, w VIII wieku zauważyli, że poprzez palenie wina w aparacie destylacyjnym (swoją drogą prymitywnym, ale takie były czasy) – alembiku, dało się otrzymać płyn, który miał większą zawartość alkoholu, niż ten powstający poprzez fermentację. I właśnie w ten sposób powstał przezroczysty płyn, który został nazwany al hoh’l. Oznacza to nic innego, jak lotne składniki, które są otrzymywane dzięki przejściu ciała stałego w parę za pomocą ogrzewania. Cały ten proces był owiany tajemnicą. Sprzedawano go w tamtych czasach jako magiczny eliksir. Była więc wódka magiczna od samego początku. Warto zauważyć, że wódka była stosowana leczniczo, nie dla przyjemności, tak jak dziś.

Może niektórych to zdziwi, ale alkohol był stosowany jako lek aż do XVI wieku. Używano go do dezynfekcji, znieczuleń czy rozgrzewania. Dziś również jest wykorzystywany w farmacji. W tym jednak XVI wieku rozpoczęto destylację alkoholu za pomocą zboża, ponieważ istniał lepszy dostęp do jęczmienia i żyta. I wtedy właśnie wódka zaczęła być produkowana w celach konsumpcyjnych. Trunek ten przypadł do gustu najbardziej Wschodnioeuropejczykom.

Jako ciekawostkę warto dodać, że w krajach zachodnich ludzie mieli problem z zaakceptowaniem wódki i przełom nastąpił dopiero w 1946 roku, kiedy to amerykański barman chciał się pozbyć zbyt dużej ilości piwa imbirowego. Mieszał je z whisky oraz z ginem, co niestety, nie było zbyt smaczne. Gdy już nie miał pomysłów, wymieszał wódkę z piwem i z sokiem limonkowym. W ten oto sposób powstał Rosyjski Muł, jeden z najpopularniejszych na świecie alkoholi. I wtedy właśnie wódka zaczęła podbijać poszczególne kraje. W krajach wschodnich nadal popularna była czysta, a w krajach zachodnich niezwykłą popularność zdobyły drinki.

Dodaj komentarz