Historia rumu

Pisząc o historii konkretnych typów alkoholi, nie może zabraknąć miejsca i na rum, który do dziś jest głównym elementem wielu drinków, a także stosuje się go do rozgrzania, jako aspekt leczniczy.

Jeśli mowa o rumie, to jego historia sięga już czasów XIV wieku, kiedy to w Indiach i Chinach zaczęła się rozprzestrzeniać produkcja fermentowanych napojów, produkowanych z trzciny cukrowej. Sam rum – stricte – rozpoczęto destylować na Karaibach w XVII wieku. Przyczynili się do tego niewolnicy, którzy pracując na plantacji odkryli, że melasa, która jest produktem ubocznym procesu rafinacji cukru, może być fermentowana do postaci alkoholu. I właśnie ta wiedza umożliwiła skoncentrowanie alkoholu i oczyszczanie go, dzięki czemu można było wyprodukować pierwszy, czysty rum. Mówi się, że pierwszy rum pochodzi z Barbadosu, co można wyczytać w dokumencie znalezionym w 1651 roku. Z tegoż dokumentu można się również dowiedzieć, że

głównym środkiem odurzającym, który jest produkowany na wyspie jest Rumbullion, alias Kill-Divil, który jest wytwarzany z destylatu trzciny cukrowej – jest to ostry, diabelski i straszny trunek

Gdy rozwój rumu stał się powszechny na Karaibach, jego popularność zaczęła wzrastać również w Kolonialnej Ameryce Północnej. Popyt na rum był ogromny. Pierwsza destylarnia w Brytyjskiej Kolonii Północnej Ameryki powstała w 1664 roku. Trzy lata później otwarto taką destylarnię w Bostonie. Bardzo szybko produkcja rumu stała się główną gałęzią przemysłu na tamtych terenach.

Przed wojną secesyjną, według statystyk, średnia roczna ilość spożycia rumu przez kobiety, mężczyzn i dzieci wynosiła 13,5 litra. Z powodu tak dużego popytu, niezbędni byli ludzie do pracy na Karaibach, na plantacjach trzciny cukrowej. Wymieniano niewolników, melasę i rum, co okazało się bardzo dochodowe.

Rum stał się ważny również w polityce, między innymi za sprawą Jerzego Waszyngtona. Następnie używano go jako karty przetargowej – wybory wygrywał ten, który rozdawał obywatelom więcej rumu. Jako normalne było również to, aby kandydat pił rum razem z ludźmi na niego głosującymi, dzięki temu stawał się bardziej wiarygodny i jak dobrym republikaninem jest. Wtedy też wprowadzono poważne restrykcje na Karaiby, które były połączone z wpływem rozwoju amerykańskiej whishey, z którego to powodu doprowadzono do obniżenia popularności rumu.

 

1 Komentarz

Dodaj komentarz