Historia Martini

Wcześniej pisałam o ogólnych typach alkoholi, dziś chciałabym napisać o konkretnej marce, jaką jest Martini. Historia tej marki nie jest może szczególnie długa, porównując do historii wódki, czy wina, jednakże jako odrębna marka istnieje już na rynku od 1847 roku, czyli półtora wieku. Od tamtego czasu jest to jedna z bardziej rozpoznawalnych marek alkoholi na świecie.

Martini rozpoczęło swoją przygodę w Turynie, we Włoszech, kiedy to czterech kupców założyło Krajową Destylarnię Spirytusu i skład alkoholi. W ten oto sposób powstała firma Martini & Rossi wraz z marką Martini. W 1964 roku firma przeniosła się do Pessione, gdzie do dziś możemy oglądać muzeum Martini, wina i enologii. Ten najpopularniejszy Wermut stworzyli w 1863 roku Aleksandro Martini i Luigi Rossi. Nie było to łatwe. Spędzili lata, na poszukiwaniu odpowiedniego smaku, eksperymentując.

Gdy tylko marka pojawiła się na rynku, bardzo szybko zyskała na popularności i zaczęła zdobywać nagrody na międzynarodowych wystawach, między innymi w Dublinie i w Paryżu. I w ten właśnie sposób, z lokalnego alkoholu, wermut ten zamienił się w międzynarodowy trunek i od tamtego czasu błyskawicznie podbija wszelkie salony.

Jako ciekawostkę warto dodać, że Martini jest oficjalnym dostawcą alkoholi do wielu pałaców królewskich w całej Europie oraz na dwór japoński od 1922 roku.

Poza samym trunkiem, Martini promuje również artystów. Pod koniec lat 30 XX wieku alkoholem tym zainteresowało się wielu miłośników dobrych trunków oraz sztuki, dzięki czemu tworzyły się nowoczesne prace reklamowe. Marka stała się też więc organizatorem wydarzeń muzycznych.

W latach pięćdziesiątych poprzedniego wieku tworzą się już plakaty reklamowe martini, tworzone przez największych artystów. Jednym z nich jest powszechnie znany wszystkim Andy Warhol. Wtedy też tworzy się idea reklamowa Terrazza Martini, czyli miejsce spotkań znanych osób, które jest prestiżowe, wyjątkowe i pełne smaku. Pierwsza taka akcja odbyła się w 1948 roku w Paryżu, następne były w Mediolanie, Barcelonie, Londynie, Sao Paolo, w Genewie oraz w Brukseli.

W roku 1968 zorganizowano pod szyldem Martini wyścigi samochodowe i w ten oto sposób powstała kolejna marka Martini Racing.

W Polsce trunek ten jest bardzo popularny już od wielu wielu lat.

Dodaj komentarz