Czy w Polsce wódka nadal jest najpopularniejszym alkoholem?

Polacy, jak i Rosjanie, jeżeli skupić się na preferencjach alkoholowych, kojarzeni są przede wszystkim z wódką. Nie ma co ukrywać, jest to nasze dobro narodowe, a polskie wódki cieszą się niezwykłą popularnością na całym świecie.


Jednak czy my (Polacy) nadal lubimy pić wódkę? Tradycyjny sposób jej picia był prosty. Pito ją z kieliszków (znacznie większej objętości niż obecnie) i zagryzano śledzikiem, chlebem lub korniszonem. Dziś taki sposób picia utożsamiamy raczej z niską kulturą.
Jeżeli już pijemy wódkę, to najczęściej jako bazę do drinków, w której jej smak złagodzony jest słodkimi sokami, owocami i syropami. Jeżeli pijemy, tak zwane „szoty”, to najczęściej jest to tequila, a jeżeli wódka, to smakowa.
Jak wynika z przeprowadzonych badań konsumenckich i badań rynku alkoholowego w Polsce, najpopularniejszym obecnie alkoholem jest piwo. Szeroki wybór tego właśnie trunku, jego przystępna cena i niska zawartość alkoholu, przyciągają coraz większą liczbę osób. Bo tak naprawdę, nie chcemy się upijać.
Smakosze złotego napoju z pianką, mogą wybierać i przebierać w smakach i wariantach oferowanych przez rożne marki, a na polskich półkach znajdą również piwa duńskie, niemieckie, czeskie czy słowackie.
Piwo sprawdza się zarówno w upalne, jak i mroźne dni. Często pijane  z różnymi syropami (malinowy, imbirowy), w czasie zimy rozgrzeje podawany w postaci grzańca z dodatkiem goździków, cynamonu i miodu.
Można więc podsumować stwierdzeniem, iż mimo że słyniemy z produkcji najlepszych wódek na świecie, sami niechętnie je pijamy. Może nam po prostu spowszedniała?

Dodaj komentarz