Ciekawostki na temat whisky

Whisky – trunek kojarzony ze Szkocją – tak naprawdę została wynaleziona przez iryjskich mnichów i dzięki nim trafiła do Szkocji, gdzie jej produkcją zajęli się chłopi. Zaskakujące? To jeszcze nie wszystko. Whisky ma wiele więcej tajemnic i ciekawostek.

Najbardziej znana szkocka whisky Johnnie Walker wprowadziła nietypowy kształt butelki – kwadratowy – już ponad sto lat temu. Wtedy miało to zastosowanie praktyczne. Kanciaste butelki nie ulegały stłuczeniom i były wygodniejsze podczas transportu, bo do jednego kartonu wchodziło więcej sztuk, a przecież Jaś Wędrowniczek już od początku miał ambicje, aby zawojować nie tylko szkocki rynek

Odkryto dwie skrzynki whisky zamrożone w lodzie Antarktydy. Jak to się stało? Na początku XX wieku biegun południowy był jeszcze niezdobyty. Próbował go odkryć podróżnik Ernest Shackleton. Niestety, jego wyprawa musiała wycofać się z bieguna w 1909 roku, kiedy to morze zaczęło gwałtownie zamarzać. Ekipa opuszczała mroźną krainę w takim pośpiechu, że zostawiła w swojej bazie wiele przedmiotów użytku codziennego oraz alkohol, którzy czekał na odkrycie 100 lat. Teraz whisky znajduje się pod opieką Nowozelandczyków, a konkretnie organizacji Antarctic Heritage Trust, która znalazła butelki i umieściła je w chacie Shackletona, stanowiącą bazę wypadową.

W 2011 roku wszedł na rynek napój bezalkoholowy o smaku whisky. Jest sprzedawany w puszkach i w butelkach. Litrowa butelka kosztuje około 10 dolarów, ale napój można kupić również w mniejszych uszkach. Produkt ma dotrzeć do tych ludzi, którzy nie chcą lub nie mogą pić alkoholu, ale jednocześnie nie chcą rezygnować ze smaku whisky.

Dodaj komentarz