Autentyczna wódka z Polski – historia Wyborowej

Jeśli spytasz obcokrajowca z czym mu się kojarzy Polska, w 83 na 100 przypadków odpowie, że z Wyborową. Polska wódka uchodzi za jedną z najbardziej rozpoznawanych marek na świecie od Europy, przez Azję, aż po oba kontynenty Ameryki. Co odróżnia ją od wszystkich innych, przecież konkurencyjnych marek na całym świecie? Jest produkowana w Polsce i stamtąd eksportowana do 78 krajów na całym świecie, więc to głównie jakość sprawia, że jest najchętniej wybieraną wódką.

Jaka jest jej historia? Czemu zawdzięcza się ten niepowtarzalny smak?

Jej istnienie rozpoczyna się w Poznaniu, w latach 20. XIX wieku, kiedy Hartwig Kantorowicz buduje nowoczesną destylarnię. W tym samym czasie, w roku 1823 zostaje ogłoszony konkurs na wódkę, której smak będzie na tyle „lekki”, że będzie można ją pić czystą. Jury po skosztowaniu wódki Kantorowicza okrzyknęła ją mianem wyborowej, stąd też nazwa trunku. Wyborowa była oczywiście udoskonalana przez cały czas, a prawdziwą popularność zyskała w latach 20. i 30. XX wieku, kiedy to jej marka, jako pierwsza na świecie, została zarejestrowana. Po wojnie podbijała serca zagranicznych dygnitarzy, piła ją paryska i berlińska arystokracja, serwowano ją w barach w Rzymie.

Do Wyborowej przekonują się i nam współcześni. Drinki z wódką chętnie piło się na rozdaniu Oskarów, serwuje się ją rozdaniu nagród muzycznych oraz podczas wszelkiego rodzaju bankietów, spotkań biznesowych. Polska wódka największą popularnością cieszy się w Szwajcarii i we Włoszech, co w pierwszej chwili wywołuje zdziwienie, zwłaszcza, że Włosi to naród rozsmakowany w winach. Tendencję wzrostową daje się zaobserwować również we Francji i Wielkiej Brytanii i co ciekawe w Chinach.

Marka Wyborowej ma na swoim koncie szereg różnych nagród, w tym ponad 20 złotych medali za najwyższą jakość, nie licząc wyróżnień i pierwszych miejsc w międzynarodowych konkursach.

Jako ciekawostkę, warto przytoczyć fakt, iż Wyborowa jako jedyna wypuściła na rynek wódkę klasy premium o smaku gruszki – Wyborowa Gruszka Klapsa.

Dodaj komentarz